FLAGA

Pierwszy raz flaga koreańska pojawiła się podczas podpisania Amerykańsko-Koreańskiego Traktatu Handlowego w 1882 roku za czasów panowania króla Gojonga. Chińczycy nalegali, by narodowa flaga Korei zawierała smoka, jednak Koreańczycy pozostali przy od dawna preferowanym niebiesko-czerwonym symbolu yin i yang.

Po paru zmianach, miedzy innymi po dodaniu ośmiu trigramów, a następnie po odjęciu czterech z nich, flaga w obecnej postaci została oficjalnie zatwierdzona i skodyfikowana przez rząd koreański 15 listopada 1949 roku.

Taegukgi, flaga narodowa Republiki Korei, składa się z niebiesko – czerwonego koła yin-yang w centrum, czterech czarnych trigramów w każdym z rogów, oraz białego tła.

Białe tło symbolizuje czystość i ma oddawać pokojowe nastawienie Koreańczyków.

Starożytny taoistyczny symbol yin – yang podzielony równo na niebieską część na górze i czerwoną na dole symbolizuje uniwersalną harmonię, gdzie siły pasywne i aktywne, męskie i kobiece stanowią całość. Cztery trigramy Geon, Gon, Gam i Li, które otaczają koło ukazują proces zmian, przez jaki przechodzą siły yin i yang.

Znajdujący się w górnym lewym rogu flagi, Geon (), składający się z trzech ciągłych odcinków, przedstawia NIEBO. Znajdujący się po przeciwnej stronie koła, w dolnym prawym rogu flagi Gon (), składający się z trzech przerywanych odcinków symbolizuje ZIEMIĘ. Gam (), z jednym ciągłym odcinkiem w środku i dwoma przerywanymi, znajdujący się w górnym prawym rogu flagi, symbolizuje WODĘ. I wreszcie Li (), z dwoma ciągłymi odcinkami na skrajach i jednym podzielonym na dwie równe części pomiędzy nimi, znajdujący się w dolnym lewym rogu flagi, symbolizuje OGIEŃ.